Perşembe, Nisan 12, 2007

Hislerimin Tercümanı, Teşekkürler Bekir Coşkun

" İstemem...


BEN Tayyip Erdoğan’ı "cumhurbaşkanı" görmek istemem.

Çünkü:

367 sayısı, her şarta uyan maddeler, kılıflar, kalıplar, uydurmalar benim umurumda değil.

Ben; bir siyasetçinin yüzde 30 küsur oy ile TBMM’nin yüzde 60’ına sahip olup ülkeyi beş yıl yönetmesi bile tartışılırken... Aynı kişinin beş yıl önceki aynı oy ile, bu kez artı 7 yıl cumhurbaşkanı olmasını demokrasinin hiçbir yerine sığdıramam.

Beş yıl önce AKP’ye oy veren birisine sorsalar:

"Bu seninki nasıl bir oy ki, arkadaşı beş yıl başbakan yapmaya yettiği gibi, şimdi de artı yedi yıl cumhurbaşkanı yapmaya yetiyor?.."

*

Ben Tayyip Erdoğan’ı "cumhurbaşkanı" görmek istemem.

Çünkü:

Ağızlarındaki "Atatürk" sözcükleri, dillerindeki "cumhuriyet" kelimeleri, söylemlerindeki "laiklik-maiklik" lafları umurumda değil.

Ben; Türkiye’nin türbanlı bir hanım tarafından temsil edilmesini, tüm dünyanın karşısına "Türkiye’nin first leydisi" olarak bir tesettürlü-türbanlı kadının çıkmasını istemem...

*

Ben Tayyip Erdoğan’ın "cumhurbaşkanı" olmasını istemem.

Çünkü:

Onun "yıldız ülke" müjdeleri benim umurumda değil.

Ben; daha geçtiğimiz cuma günü Kırıkkale’de "Bir çocuğum var" diyen kadına dönüp "Bir tane yetmez, yola devam" diyen... "Bakabildiğiniz kadar değil, doğurabildiğiniz kadar doğurun" diye düşünen bir zihniyetin ülkenin tepesine oturmasını istemem...

*

Bizim aydınlık umutlarımız, ışığa doğru bir yolumuz vardı.

Bizler her şeye rağmen çağdaş, uygar, Batılı bir toplum olmak için çırpınıp durduk.

Çocuklarımıza "Dağ başını duman almış" olsa bile, Mustafa Kemal’in tasarladığı parlak bir geleceğe doğru "yürümeyi" şarkılarla öğrettik.

Şimdi ise; tarikat okulları ile donatılmış bir Anadolu’yu, türbanlılara vaat edilmiş üniversiteleri, laikliği değiştirme olanağı sunulmuş devlet adamlarını, ulema özlemlerini, imamlar tarafından yönetilen bir Türkiye’yi istemem...

O "istikrar" denilen süreç umurumda değil.

Çünkü:

Benim için bir tek Türkiye var.

Onun başına Tayyip Erdoğan’ı "cumhurbaşkanı" istemem. "Bu yazıdan sonra başka da bir şey demiyorum. Ellerine sağlık Bekir Coşkun.

7 yorum:

fikriminincegülü dedi ki...

Umarım, hepimizin hislerine tercüman olmuştur.:)))

SuGibi dedi ki...

beni en rahatsız eden kısmı türkiyenin o şekilde temsil edilmesi. imaj malesef çok şey. cumhuriyetin ilk yıllarında, o kısıtlı koşullarda atatürk'ün türkiyenin yeni imajını tanıtması için avrupaya bir gemi gönderdiğini ve geminin içinde türkiyeyi tanımlayan ürünler v.s olduğunu ve gemideki komiteyi yöneten kişinin gayet modern görünümlü bir bayan olduğunu biliyor musunuz. bütün limanlarda törenlerle karşılanmış ve gittiği her ülkenin gazeteleri o dönemde türkiyeden ve modern yüzünden bahsetmişler. bunca yıldır gösterilen çabaların boşa gidecek olmasına üzülüyorum ama hak ettiğimiz bu mudur dersen evet budur aslında. seçen de biziz, takiyelerine, bu kadar yolsuzluklarına göz yuman da biziz. milletce geçmişimize ihanet ediyoruz.

Sonja dedi ki...

Gelismeleri cok uzakta da olsam takip eden biri olarak, umarim bize daha yakisir bir cumhurbaskanimiz olur...
Sevgilerimle Sonja.

cenebaz dedi ki...

Umarım Fikrişim, umarım...

cenebaz dedi ki...

Sugibicim, ama ortada şöyle de bir durum var. Bu adamları milletin %30'u(hatta 28 ) seçti ama meclisin yarısından fazlasını ele geçirdiler. Bu durumda o yanlış seçim sistemini de düzeltmek işlerine gelmiyor. Ben imajı falan geçtim, bana ne Avrupalıdan. Ben bizim ve gelecek kuşakların başına geleceklerden endişeliyim.

cenebaz dedi ki...

Sonja, ihtimal çok uzuk gibi ama umarım gerçekten iyi birt cumhurbaşkanı seçilir. Çıkmadık candan umut kesilmezmiş, hep bir son dakika mucizesi bekliyorum. Yoksa başka bir şey yok bu duruma dur diyecek. RTE olmazsa meclsi başkanı olacak o, bundan bin beter. Al birini vur ötekine.

cenebaz dedi ki...

Sonja, hoşgeldin demeyi unutmuşum, kusura bakma. En kısa sürde bloğunu ziyaret edicem. Sevgiler