Salı, Mayıs 04, 2010

Kitap Fuarının ilk haftası aldığım Öfkeli Yıllar kitabını, yazarının "yine 600 küsur sayfa, okurken allah kolaylıklar versin" notuna rağmen bitirdim:) O kadar güzel ve akıcı yazılmış ki, 600 sayfa nasıl bitti anlamadım. 1950-53 arası Türkiye'yi daha çok siyasal açıdan biraz da yazarın kendi özel yaşamı açısından anlatıyor. Siyasal açıdan gördüğüm o günlerden bu günlere bir arpa boyu yol gitmediğimiz. Bugünlerde ülkemizde neler döndüğünü görmek istiyorsanız o günlere bakın, aynısı. Aynı yargıyı kontrol altına alma isteği, aynı basına sansür ve baskı uygulamaları, aynı yolsuzluklar, çekişmeler, kendinden olmayana tahammül edememe, en önemlisi din tacirlerine verilen ödünler. Demokrat parti ne yapmışsa bugün AKP de aynı yolu izliyor . O zaman onları 27 Mayisla durdurdular, bugün ne olur bilmiyorum, öyle bir seçenek de yok artık. Yani halk asla uyanmıyor, hatta olanlara alkış tutuyor. O günlerden bugünlere bakınca gidişatımızın çok kötü olduğu bir kez daha görülüyor. Sabah sabah iç karartıcı şeyler yazdım ama ülkemiz gerçekleri bunlar. Bugünleri doğru görmek ve doğru değerlendirmek için MUTLAKA okuyun bu kitabı, 612 sayfa oluşu gözünüzü korkutmasın, su gibi akıp gidiyor.

Bana gelince; iş güç koşuşturma, gezme. Geçen hafta pazartesi anne, salı hala ziyareti. Çarşamba kızlarla buluşma ki siz artık onların ikisini blog dünyasından tanıyorsunuz. Ama henüz taze blogger onlar, izleyin çok güzel tarifler var bloglarında. Perşembe günü de yine çook eski bir arkadaşımla(yine bankadan) Hedomla buluştum. Biraz gecikmiş bir doğum günü yaptık ona. Cuma günü ise oğlum okuldan döner dönmez , gelin kızı da(!) alıp doğru Ç.eşme'ye gittik. Pazar akşamı döndük. Fakat 2,5 gün elim sudan çıkmadı. Evi temizlettim ama diğer işler bana bakıyor. Evdeki her şeyi yıka, as, kurut, tüm tabak çanağı boşalt, yıka, tekrar yerine yerleştir, eve geldim dinlendim:))

Pazartesi klasik, anne ziyareti, dün temizlik vardı. Bu arada yine yaz geldi ailede sağlık sorunları baş gösterdi. Dün babamı doktora götürdüm, kasığında yumurta kadar bir şişlik varmış, her zamanki gibi 1 ay olmuş, bize yeni söyledi. Ne umuyor ki acaba, o koca yumrunun kendi kendine yok olacağını mı? Neyse, fıtıkmış [hani şu Cem Yılmaz'ın kaynında da olan:))] Ameliyat gerekiyor. Gerçi lokal anestezi ya da epiduralle yapılan 20 dakikalık kısa bir ameliyatmış ama sonuçta ameliyat. Haklı olarak babam gene heyecan yaptı, hazır olunca konuşup ameliyat olucak. İnşallah her şey kolay olur.

Bugün de sabahtan aç karnına gidip kan vericek(tabi ben de gidiyorum yanında) , sonra da doktorla konuşup şu rejimle bir türlü düşüremediği şekeri için ilaç almaya başlayacak artık. 1 yıldır şekeri var babamın. İnat etti, en başından ilaç almadı, ben bunu rejimle düşürürüm dedi ama başarılı olamadı. Ben de artık ilaca başla, kendine daha fazla zarar verme diyorum. Sonunda kabul etti.

Bugün öğle tatilinde bir arkadaşımızı ziyaret edicez( bir arkadaşımla buluşup gidicez) sonra da biz oradan Al.sancağa geçmeyi planlıyoruz. Biraz günlük tişrt almak lazım.

Günler böyle akıp gidiyor. Bugün aslında Bospa(Bostanlı Pazarı) var ama benim zamanım yok, haftaya belki gider, bir bakınırım neler var diye.

Gene çenem düşmüş, çok uzun yazmışım. Hadi, Çenebaz kaçar:)

6 yorum:

Leylak Dalı dedi ki...

Babanıza çok geçmiş olsun, dilerim sağlığına kısa sürede kavuşur. Benim babamda da şeker var uzun yıllardır, diyetine de pek dikkat etmez sağolsun. 2-3 senedir insülin kullanıyor ama hala yüksek dikkat etmediği için. Yaşlılık zor zenaat kısacası, Allah selamet versin.
İki ev arasında yaşamak zor gerçekten, birini temizle öteki kirlenir, birine gider öbürünü unutursun. Antalya-Ankara arası yaşayalı iyice anladım zorluğunu.
Kolaylıklar diliyor, sevgiler yolluyorum...

cenebaz dedi ki...

Sevgili Leylak Dalı, babam şeker konusunda henüz başlangıçta olduğundan şimdilik ilaçla idare edecek sanırım. Sizin babanıza da geçmiş olsun. Gerçi şeker geçecek bir hastalık değil, bununla yaşamayı öğrenecekler. Ev konusunda çok haklısınız. Ama ben İzmir'de daha rahat ediyorum, en azından dinlenecek zamanım oluyor. Yazlıkda gerçekten çok yoruluyorum ve misafir hiç bitmiyor (allah bitimesin de). Yaz sonunda yorgun savaşçı oluyorum.

Nenoni dedi ki...

Babana çok geçmiş olsun.Fıtık çok zor bir ameliyat değil.Şekeri içinse olmassa hastanede düşürüyorlar bir şekilde.
Biraz da evde dinlenirse kısa zamanda sağlığına kavuşacaktır merak etme.

cenebaz dedi ki...

Nenoni, sağol. Ben de babam için öyle düşünüyorum. Eminim çabucak toparlar.

ganfi dedi ki...

öncelikle geçmişler olsun baban umarım çabuk toparlanır.yazlığı olan herkes yorgunluktan şikayetci 2 ev derdi zordur muhakkak hele gelenle gidenle!bu yaz karar verip hiç misafir ağırlamadan kendi başınıza tatil yapsanız nasıl fikir(yada sadece biz gelelim:))

cenebaz dedi ki...

Figencim, geçmiş olsun dileklerin için sağol. Yazlığa gelince; bizim çağırmamıza gerek yok, herkes zaten kendi kendini davet ediyor. Özellikle hafta sonları biz geliyoruz deniyor, gelebilir miyiz yok:)) Beni anam köle İsaura olmam için doğurmuş. Bu arada sizleri de seve seve beklerim. O kadar kişi arasında kaynar gidersiniz:))